10 Temmuz 2012 Salı

annelikte 6. ayım..

yine hayvan gibi koca bi aradan sonra oturdum başına..anlatacak çok şeyim var aslında ama dinler misiniz bilmem...(yazacak çok şey varım okur musun?)
gebelikti  doğumdu lohusalıktı derken Kuzeyim bi kaç güne 6 ayı dolduruyor..Zaman ne çabuk geçiyor değil mi?geçen yıl bu zamanlar hamileliğimi bulantılar,kusmalar,yememeler, tiksinmeler ve bunların getirisi olan devasa cazgırlıklarla geçiyordu..hey gidi hey ..vallahi zaman çok çabuk geçiyor ..
yıllaaar yılar önce  -bi 17 18 sene olmuş- çok sevdiğim bi öğretmenim demişti ki ; "kızım,bak zaman çok çabuk geçiyor,ortaokuldayım deyip üniversiteyi düşünmemezlik etmeyin,bu dünyanın ipini kim çekiyorsa hızlı hızlı çekmeye başladı"..
canım örtmenim benim güzel örtmenim..hızlı çekmesi mi kaldı be örtmenim..bildiğin topaça çevirdi..zaman zamanlıktan çıktı topaç götlü bi dünya oldu buralar...buralar eskiden burdan tee oraya kadar yavaş geçerdi halbuki..
neyse..oğulcan 6 aylık oldu olacak..-aha ağlıyor du geliyom..-
-geldim susamış sabim-
aman ne diyordum..hah...6 ay geldi geçti bile..

bu 6 ay bana neler öğretti??

en başta sabırlı olmayı..ben ki istedğim bişey 5 saniye geciktiğinde deliren huysuz karı,şimdi bir sabır timsali,yılların annesi yüce insan gibi dolanıp duruyorum etrafta...
uykusuzluğu öğrendim... yine ben kii 22 saat uyuma rekoru olan,sadece karpuz yatarak büyümez örneği ulu toprak meyvesi,geceleri yatmaz sabahları kalkmaz uyuşuk , tembel insan gittiii,yerine geceleri uykuları defalarca bölünen toplam 6 saat uykuyla tüm günü geçiren bir melake geldi..
hayatta BENcil değil Ocul olmayı... aslında çok bencil bi insan değildim ama sonuçta insanoğlu çiğ süt emmişiz,nerden bi yürek çarpıtan olay olsa ilk kendimizi krtarmanın yollarını ararız..lakin gel gör ki 6 aydır ' kez ciddi ev kazası atlattım..ve elim ayağım sinirden boşalırken tek yaptığım şey ona bakıp ağlamak oldu,ya bana bişey olsa oğlum napardı diye..ya da ne bileyim beğendiğim birşeyi almak yerine direk gidip ona alışveriş yapmak..herşeyim o oldu..!
bebek bezlerinin ne kadar pahalı olduğunu...  aman dostlar,haftada bir biten birşeye her hafta 25-30 lira arası para vermek inanın insana çok koyuyor..tamam eskisi gibi kaynar sularla boklu bez yıkamıyoruz eyvallah,anacıklarımız neler çekmiş,lakin gelin görün ki ayda 120 lira bok yoluna gider mi arkadaş??ama karar verdim,yürümeden tuvalet alışkanlığını öğretcem ! :P

daha öğrendiğim o kadar çok şey var ki..zaman zaman yine anlatıcam...ama en önemlisi ; anneliğin ne müthiş bir duygu olduğunu öğrendim...hiçbir duygula tarif edilemeyen,hiçbir sevgiye benzemeyen,hiçbir aşkın tanımına uymayan çok müthiş birşey.. Allah tüm isteyenlere bu duyguyu tattırsın...

Kpss bittiğine göre artık vicdan azabı çekmeden daha sık yazacağımı umuyorum..işte o zaman öğrendiklerimi yine paylaşırım..oldu  o zamaaann...öptüm ;)


1 yorum:

pardon,bişi mi dedin??